Keuruun Kisailijat syyskokous 2022

13.12.2022

Keuruun Kisailijoiden syyskokous pidettiin tiistai-iltana 13. joulukuuta liikuntapuiston Sompalassa. Liikuntapuistoon luonnon lumelle tehdyt ladut juhlistivat iltaa.

Osmo Kärkkäisen rahaston tunnustuksella palkittiin SM-mitalitasolla menestyneet jaostojen nuoret urheilijat. Palkittuja olivat Arttu Remes (ampumahiihto), Onni Mäkelä (hiihto), Helmi Karkiainen (suunnistus) ja Tuuli Järvinen (yleisurheilu).

Herpmanin poikain vuosittain kiertävä miekka siirtyi Matti Harjulta Veikko Ahoselle vuodeksi 2023. Hiihtojaoston puheenjohtaja Ahonen on ollut koko ajan Keuruun Kisailijoiden vuodesta 2001 alkaneen SM-kisaputken aikana kilpailujohtajana.  Ensimmäisen kerran miekka annettiin vuonna 1974 Voitto Permikankaalle. Jaossa oli sen jälkeen 40 vuoden tauko. Vuodesta 2014 miekka on jaettu vuosittain ansioituneelle seuratyöntekijälle. Keuruun kirkkoherran Herpmanin pojat puolustivat sisseinä kotiseutuaan Isovihan aikaan vuosina 1714–1715.

Miekka on jaettu: 
2015 Jussi Arkkila, 2016 Pauli Nokelainen, 2017 Mauno Niemelä, 2018 Kari Rautava, 2019 Reijo Rikala, 2020 Esa Palmén, 2021 Katri Paananen, 2022 Matti Harju ja 2023 Veikko Ahonen.

Puurtajan Pytty vuodeksi 2023 ojennettiin Janne Mörskylle. Suunnistusjaoston puheenjohtajalla on ollut aikaa toimia myös koko seuran hyväksi, etenkin eri kisojen tulospalvelussa.

Syyskokous valitsi Esa Palménin jatkamaan edelleen seuran puheenjohtajana vuonna 2023. Jaostojen puheenjohtajina toimivat Päivi Usvametsä (ampumahiihto), Veikko Ahonen (hiihto), Janne Mörsky (suunnistus) ja Katri Paananen (yleisurheilu).

Kisailijoiden vuoden 2023 ensimmäisenä tapahtumana ovat 71. Keuruun hiihdot liikuntapuistossa 15. tammikuuta. Ampumahiihtojaosto järjestää elo-syyskuussa ampumajuoksut. Suunnistusjaosto järjestää Keurusrastit ja Kuntorastit entisen tapaan. Uusitulla keskusurheilukentällä järjestetään perinteiset Juhannuskisat juhannusaattona.

Hiihtojaoston järjestämä 11. Keuruun Yömaraton on perjantaina 7.heinäkuuta uusitulla keskusurheilukentällä. Keurusselän syyshölkkä juostaan syksyllä liikuntapuistossa.

teksti Matti Harju 13.12.2022